Markedet falt kraftig fredag, og Hovedindeksen endte på 1396 poeng etter en nedgang på 5.0 prosent. Indeksen har ikke falt mer på en dag siden 16. mars 2020, da den var ned 5.3 prosent.
Børsen dundret med det ned gjennom den tidligere støtten ved 1460 poeng og gulvet i den stigende trenden, men stoppet en drøy prosent over støtten ved 1380 poeng. Fallet kom på høyt volum, og volumbalanseindikatoen varsler nå at selgerne er aggressive mens kjøperne er passive. Det er duket for videre turbulens på Oslo Børs på kort sikt, mens den langsiktige trenden fortsatt er stigende.
Se også Investtechs likeveide indeks for Norge.
Investtechs kortsiktige optimismeindeks falt 18 poeng forrige uke, og ligger helt nede på 33 poeng. Det indikerer at det nå er dobbelt så mange pessimister som optimister blant de kortsiktige investorene på Oslo Børs. Indeksen for de langsiktige invesorene falt 12 poeng ned til 37 poeng.
Styremedlemmer, direktører og andre innsidere har rapportert 95 handler den siste måneden. Kjøpsandelen var 85 prosent, noe som er godt over gjennomsnittet for det siste året. En stor overvekt av innsiderne som har handlet, sender positive signaler om aksjene i egen bedrift.
Analyse:Utfallsrommet på Oslo Børs er stort, med flere negative og postive elementer. Historisk har høy volatilitet vært fulgt av høy volatilitet. Vi forventer det samme nå, altså store svingninger, men retningen på kort sikt er vanskelig å si mye om.
Konklusjon: Oslo Børs anses nøytral på mellomlang sikt (1-6 måneder). Vi anbefaler langsiktige investorer å være investert i markedet hele tiden.
Merk: Det er turbulente tider på verdens børser. Det gir gode muligheter for gevinst på kortsiktig trading, men også stor risiko for å trå feil. Det anses spesielt risikabelt å prøve å time totalmarkedet og stå ute av markedet for noen dager eller uker. For langsiktige investorer anbefaler vi å være eksponert som normalt, og holde seg ganske i ro.
Markedet falt kraftig torsdag, og Hovedindeksen endte på 1470 poeng etter en nedgang på 2.0 prosent. Indeksen har ikke falt mer på en dag siden 4. mars, da den var ned 3.0 prosent.
Selv etter det kraftige fallet de siste par ukene, ligger Hovedindeksen i en fin, stigende trendkanal på mellomlang sikt. Det er støtte rundt 1460, og så lenge indeksen holder seg over det nivået, er det tekniske bildet positivt og en videre oppgang indikeres. Indeksen møter motstand ved rekordnivået på 1544 poeng fra midten av i mars.
Volumutviklingen er fortsatt negativ etter fall på høyt volum tidlig i mars, samtidig med at reaksjoner opp har kommet på mer beskjedent volum. Det er et svakhetstegn. Brudd under 1460, spesielt om trendgulvet rundt 1440 poeng også brytes, vil signalisere en svakere stigningstakt for indeksen fremover.
Et annet svakhetstegn er Investtechs optimismeindekser som ligger på 45 poeng for både de kortsiktige og de langsiktige investorene. Fra likevekt mellom pessimister og optimister for noen dager siden, indikerer indeksene at pessimistene nå er i flertall.
Se også Investtechs likeveide indeks for Norge.
Styremedlemmer, direktører og andre innsidere har rapportert 99 handler den siste måneden. Kjøpsandelen var 85 prosent, noe som er godt over gjennomsnittet for det siste året. En stor overvekt av innsiderne som har handlet, sender positive signaler om aksjene i egen bedrift.
Konklusjon:Tross et sterkt teknisk bilde, viser markedet nå flere usikkerhetstegn og vi nedgraderer vårt markedssyn. Brytes også 1460-nivået og den stigende trenden, vil vi sannsynligvis nedgradere ytterligere, i første omgang til en nøytral vurdering.Oslo Børs anses svakt positiv på mellomlang sikt (1-6 måneder). Vi anbefaler langsiktige investorer å være investert i markedet hele tiden.
Merk: Det er turbulente tider på verdens børser. Det gir gode muligheter for gevinst på kortsiktig trading, men også stor risiko for å trå feil. Det anses spesielt risikabelt å prøve å time totalmarkedet og stå ute av markedet for noen dager eller uker. For langsiktige investorer anbefaler vi å være eksponert som normalt, og holde seg ganske i ro.
Evalutatie | Tijdhorizon | Koers | Gepubliceerd | Analyst |
---|---|---|---|---|
![]() | Middellange termijn | 1 401.51 | 11 apr. 2025 07:59, Dagrapport | AT |
![]() | Middellange termijn | 1 469.70 | 7 apr. 2025 08:35, Dagrapport | GL |
![]() | Middellange termijn | 1 469.70 | 4 apr. 2025 08:06, Dagrapport | GL |
![]() | Middellange termijn | 1 532.87 | 18 mar. 2025 19:08, Dagrapport | FDB |
![]() | Middellange termijn | 1 490.91 | 10 mar. 2025 00:00, Dagrapport | FDB |
![]() | Middellange termijn | 1 472.83 | 13 jan. 2025 08:41, Dagrapport | GL |
![]() | Middellange termijn | 1 469.54 | 7 jan. 2025 23:48, Dagrapport | FDB |
![]() | Middellange termijn | 1 414.24 | 18 dec. 2024 19:01, Dagrapport | FDB |
![]() | Middellange termijn | 1 449.88 | 29 okt. 2024 07:59, Dagrapport | KP |
![]() | Middellange termijn | 1 461.21 | 27 okt. 2024 19:40, Dagrapport | FDB |
![]() | Middellange termijn | 1 361.58 | 6 aug. 2024 08:37, Dagrapport | KP |
![]() | Middellange termijn | 1 342.78 | 2 apr. 2024 23:56, Dagrapport | FDB |
![]() | Middellange termijn | 1 328.15 | 27 mar. 2024 22:05, Dagrapport | FDB |
![]() | Middellange termijn | 1 264.02 | 18 feb. 2024 14:53, Dagrapport | FDB |
![]() | Middellange termijn | 1 247.17 | 7 feb. 2024 21:33, Dagrapport | FDB |
![]() | Middellange termijn | 1 271.16 | 17 jan. 2024 20:26, Dagrapport | FDB |
![]() | Middellange termijn | 1 303.96 | 9 jan. 2024 08:13, Dagrapport | KP |
![]() | Middellange termijn | 1 307.12 | 4 jan. 2024 21:46, Dagrapport | GL |
![]() | Middellange termijn | 1 299.85 | 28 nov. 2023 23:43, Dagrapport | FDB |
![]() | Middellange termijn | 1 315.22 | 27 nov. 2023 07:21, Dagrapport | FDB |
![]() | Middellange termijn | 1 273.74 | 9 nov. 2023 01:09, Dagrapport | FDB |
AT: Asbjørn Taugbøl (Analytiker)
FDB: Fredrik Dahl Bråten (Analytiker)
GL: Geir Linløkken (Forskningssjef)
KP: Kari Poblete (Analytiker)
Investeringsaanbevelingen worden gedaan door Investtech.com AS ("Investtech"). Investtech garandeert geen volledigheid of juistheid van de analyses. Eventuele fouten in de aanbevelingen, koop- en verkoopsignalen en mogelijke negatieve gevolgen hiervan zijn geheel het risico van de belegger. Investtech neemt geen enkele verantwoordelijkheid voor verlies, direct of indirect, als gevolg van het gebruik van Investtechs analyses. Meer informatie omtrent Investtechs analyses kunt u vinden op disclaimer.
Investeringsaanbevelingen worden gedaan door Investtech.com AS ("Investtech"). Investtech garandeert geen volledigheid of juistheid van de analyses. Eventuele fouten in de aanbevelingen, koop- en verkoopsignalen en mogelijke negatieve gevolgen hiervan zijn geheel het risico van de belegger. Investtech neemt geen enkele verantwoordelijkheid voor verlies, direct of indirect, als gevolg van het gebruik van Investtechs analyses. Meer informatie omtrent Investtechs analyses kunt u vinden op disclaimer.